Anadolu Çoban Köpekleri

Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında üne sahip olan bu büyük ve güçlü köpekler, temel olarak Anadolu’da koyunları korumak için yetiştirilmektedir. Çalışkan bir ırk olan Anadolu Çoban Köpeği -ya da Türkiye’deki popüler ismi ile Kangal- yaz mevsiminin yüksek sıcaklarından kış mevsiminin dondurucu soğuklarına kadar ekstrem iklim koşullarında görevini başarıyla yerine getirir.

Büyük, güçlü ve vücutla orantılıdır. Kulak kısmına doğru genişler ve hafif çıkıntılıdır. Yetişkin erkeklerde biraz daha geniş olur.

Anadolu Çoban Köpekleri, çok eski bir ırkın üyeleridir, soyları muhtemelen Mezopotamya’daki güçlü av köpeklerine dayanmaktadır. Kangal ırkı, özel durumlara yönelik ihtiyaçları karşılaması için zaman içinde geliştirilmiştir. Bunlar içinde en belirgin olanları iklim(çok sıcak ve kuru yazlar, çok soğuk kışlar), yaşam tarzı(yerleşik, yarı göçebe ve göçebe) ve yapılacak görevlerdir(Orta Anadolu Platosu’nda çok büyük mesafeler kaydeden koyun sürülerinin kurt gibi yırtıcılardan korunması). Bu köpekler bütün yıl boyunca dış mekanda yaşar(bu durum dillere destan dirençlerini açıklar.)

İyi huylu köpekler olan kangallar; cesur, gururlu ve kendine güvenen bir karaktere sahiptir. Yabancılara karşı agresif olmasa da şüpheci, sahiplerine karşı ise oldukça vefalı ve sevgi dolu olurlar. Bağımsız bir yapıları olduğu için, iyi bir eğitim almaları gerekir ve bu yüzden ilk defa köpek sahiplenecek kişiler için ideal değillerdir.

TOP